Drukuj

 

ŻYWIENIE:

KARMA SUCHA – podstawowa ORIJEN KITTEN lub ACANA , uzupełnienie PURIZON KITTEN lub APPLAWS KITTEN. Po ukończeniu  roku karmy odpowiednie dla kota dorosłego. Karma sucha codziennie uzupełniana jest karmą mokrą w postaci surowego mięsa. Po kastracji / sterylizacji  pokarm uzupełniamy karmą dla kastratów / sterylizatów. Podawanie witamin  skonsultuj z weterynarzem, ponieważ profesjonalne suche karmy posiadają już odpowiednią dawkę witamin . Przedawkowanie grozi  hiperwitaminozą. 

Radzę wybierać raczej karmy suche nie zawierające w swoim składzie zbóż. Zboża powodują alergie, nietolerancje pokarmowe a tym samym biegunki. Wybierajcie te z dobrym składem analitycznym, bez glutenów barwników, konserwantów, bez dużej ilości skawarów, mączek i zapełniaczy wszelakiej maści. Zwracajcie uwagę na niską zawartość fosforu itp. a co najważniejsze naszemu futrzakowi musi jeszcze smakować! Uzupełniaj dietę mokrą karmą np. surowym mięsem (gotowe karmy mięsne nie zawsze posiadają taki skład jak na opakowaniu deklaruje producent...podając mięso przynajmniej jesteś pewny, że to produkt 100% mięsny)


PIELĘGNACJA:

Przedstawiam Wam listę karm na które warto zwrócić uwagę ze względu na skład analityczny, a nie na cenę (wymieniam te które na naszym rynku są najbardziej popularne). W przypadku wielu karm dla kotów, jak i też dla psów cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Jedni kierują się ceną, drudzy reklamą, a jeszcze inni polegają na opinii znajomych i ekspedientek w sklepie. Warto jednak samemu przeanalizować skład i dokonać wyboru. Dlatego też postanowiłam Was odrobinkę ukierunkować. Są to moje przemyślenia i doświadczenia hodowlane i każdy ma prawo posiadać na ten temat zupełnie inne zdanie. Jest jedna dobra rada, aby we wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem, apetytem, zdrowiem i gustem kulinarnym naszego pupila. Zakup nawet najlepszej karmy nie oznacza, że naszemu mruczkowi  przypadnie do gustu. Nie będę szczegółowo analizowała składów analitycznych każdej z karm, to znajdziemy na stronach internetowych. Nie będę też punktować na którym miejscu się znajdują bo to bez sensu. Podzielę je na cztery półki: karmy bytowe warte grzechu, karmy bytowe bardzo dobre, uzupełniające oraz typowe zapełniacze. Na co zwrócić uwagę, czyli zalety i wady. Wybierając karmę nawet z wysokiej półki możemy znależć malutkie minusy jak np. obecność batatów, ziemniaków, soczewicy, grochu, dużą zawartość węglowodanów. Decydujmy się raczej na karmy bezzbożowe, zboża najczęściej powodują nietolerancje pokarmowe. Ale nie dajmy się zwariować. Na końcu zawsze jest kot i to on nam pokaże co warta  jest dana karma. One też mają swojego SMAKA...

Zalety:

- wysoki poziom białka i niski tłuszczu (np. w granicach białko 50%, tłuszcz: 20%, dane % zmienne w zależności od karmy)

- brak zbóż, skwarów, glutenów, kukurydzy, grochu, ziemniaków (choć te dwa ostatnie warianty spotkamy też w dobrych karmach oby w małych ilościach procentowych), 

- zawartość probiotyków i prebiotyków

- kwasy Omega 3 i Omega 6

- spora zawartość tauryny i niski procentowo udział węglowodanów w suchej masie (np. od 5% do 10%), udział warzyw

- dodatki witamin i minerałów

- minusem karm wysoko białkowych jest nieodpowiedni stosunek wapnia do fosforu i ich wysoki procent, co jest raczej nie do uniknięcia. Fajnie jak fosfor ma lekko ponad 1%, marzeniem by było poniżej 1%, podobnie z wapnem. Niskie wartości fosforu ważne są przy kastratach/sterylizatach i kotach ze schorzeniami nerek (tu również staramy się wybrać raczej karmę nisko białkową)

Wady:

- podstawą składu są zboża, duża zawartość ryżu, kleiki i mączki pszenne, kukurydziane, ryżowe, ziemniaczane, gluteny itp. (spora ilość tych składników znajduje się np. w karmie Royal i karmach weterynaryjnych, właśnie o tą karmę pytacie najczęściej, wysoka cena za mierną jakość)

- mała lub znikoma ilość mięsa, zamiast tego produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, duży procent tłuszczu, skwarów

- brak tauryny i warzyw, duża ilość węglowodanów

- spora dawka uzależniaczy smakowych

- niski poziom lub brak Omega 3 i Omega 6

Czyli czasami szkoda czasu, pieniędzy i zdrowia zwierzaka.

Pierwsza półka:

- ZIWIPEAK (małe opakowania,świetny skład, za wysoka cena), POWER OF NATURE (tu podobnie z ceną choć skład rewelacyjny)ORIJEN (cenowo można jeszcze wytrzymać, trochę za dużo ziół, świetnie się sprawdza u mnie w hodowli, jak również PURIZON, CANAGAN I CARNILOVE)

Druga półka:

- CANAGAN, WILDCAT, THIVE, PURIZON, NATUREA, OVEN BAKED TRADITION, CARNILOVE, ACANA, ESSENTIAL JAGUAR, ALPHA WOLF FOR CATS, GRANATAPET, FITMIN PURITY, TASTE OF THE WILD, APPLAWS, MAC'S, EDEN CAT (i być może jeszcze jakby poszperać)

Trzecia półka:

- GRAU, BOZITA, SANABELLE, CONCEPT FOR LIVE, JOSERA, PURINA PRO PLAN, ROYAL, HILL'S, PORTA 21, BRIT, SMILLA, IAMS, EUCANUBA, ANIMONDA, ALMO NATURA, MASTERY (itp. bo być może jeszcze by się coś znalazło)

Czwarta półka:

- KITTY, WHISKAS, FELIX, KITEKAT, COSCHIDA, PERFECT FIT, FRISKIES, PREWITAL, BUTCHERS i wiele innych dostępnych w sieciówkach. Tych karm nie nazwała bym wartościowym pokarmem lecz typowym zapełniaczem. No cóż i na tym kot przeżyje. A wyboru dokonacie sami.

 

Przykładowa lista kam mokrych godnych uwagi

 

ZIWIPEAK DAILY CAT, WILDES LAND, POWER OF NATURE, TERRA FAELIS, THRIVE COMPLETE, RENSKE CAT, PETITE CUISINE, PRINCESS PREMIUM, HERRMANS, STEAKHUSE, O'CANIS DELUXE FOR CATS, O'CANIS, GOSSTO, NATUREA, CARNILOVE, CATZ FINEFOOD, MAC'S, COSMA, GRANATAPET, GRAU CAT, GREENWOODS, EVANGER'S, CANAGAN, DOLINA NOTECI, FERINGA, WILD FREEDOM, APPLAWS CAT, FISH4 CATS, itp...

 

 SCHORZENIA:


Musisz pamiętać, że Ragdolle, jak każda rasa mają predyspozycje do różnych schorzeń, takich jak:

Przykładowe sklepy internetowe zoologiczne z których warto skorzystać: