Ragdol to kot półdługowłosy, o umaszczeniu typu color-point, to znaczy o umaszczeniu przypominającym syjama. W porównaniu z innymi kotami ma on szczególne łagodne usposobienie. Rasa ta została utworzona w latach sześćdziesiątych w Kalifornii przez hodowczynię Ann Paker, ze skrzyżowania białego persa z kotem birmańskim seal point. Łup szczęścia i selekcja sprawiły, że osobniki tej rasy uzyskały bardzo niską pobudliwość nerwową, tak że potrafią całkowicie się zrelaksować, kiedy weźmie się je na ręce. Ta szczególna cecha przyczyniła się do nadania rasie nazwy "ragdol" , co w języku angielskim oznacza szmacianą lalkę. Cecha ta leży u podstaw bajki rozpowszechnionej w kocim światku, a opowiadającej o pochodzeniu ragdola. Bajka głosi, że ragdol był potomkiem zranionej w wypadku perskiej kotki. Uraz, którego doznała, spowodowal mniejszą pobudliwość nerwową tej rasy oraz jej niewrażliwość na ból. Oczywiście bajka ta nie opiera się na żadnych podstawach biologicznych, co więcej, ragdol absolutnie nie jest nie wrażliwy na ból.

Wzorzec

Ragdol jest kotem dużego formatu, co wyraźnie odróżnia go od kota birmańskiego. Samce mogą ważyć od 6 do 8 kg, samice od 4 do 5 kg. Wyróżniają się budową o średnich liniach, z tendencją do linii krótkich. Klatka piersiowa jest głęboka. Kościec kończyn mocny; kończyny tylne są nieco dłuższe niż przednie. Ogon dość długi. Głowa średniej wielkości w stosunku do tułowia, widziana z przodu tworzy nieco wydłużony trójkąt, który przedłużają średniej wiekości uszy, szerokie u nasady i spiczaste. Z profilu widoczny jest słabo zaznaczony stop. Oczy duże, nieco owalne, zawsze intensywnie ciemnoniebieskie, co jest charakterystyczne dla umaszczeń color-point. Włos jest półdługi, krótszy na części twarzowej, na górnej stronie tułowia i na przedniej stronie kończyn, natomiast wyraźnie dłuższy na bokach klatki piersiowej, brzuchu i ogonie. Włos jest jedwabisty i elastyczny.

Charakter i hodowla

Ragdoll ma wyjątkowo łagodny charakter, a jego pobudliwość nerwowa jest niewielka. Miauczy bardzo dyskretnie. Jak wszystkie color-pointy, kocięta rodzą się białe, pigmentacja pojawia się dopiero w ciągu pierwszego tygodnia życia. Duży format rasy sprawia, że okres wzrostu jest wydłużony, a podawanie substancji mineralnych powinno być regulowane przez lekarza weterynarii...

Tajemniczy spokój

Odnośnie niewielkiej pobudliwości ragdolla, nie opublikowano dotąd żadnej pracy naukowej, która wyjaśniałaby mechanizm fizjologiczny tego fenomenu. Wobec braku obiektywnego kryterium, które pozwoliłoby ocenić tę cechę, nie jest ona brana pod uwagę we wzorcu. Stanowi to paradoks, bowiem owa niska pobudliwość nerwowa jest "wizytówką" ragdolla, podkreślaną publicznie i niezwykle cenioną przez hodowców i nowych właścicieli.

Żródło: PORADNIK ENCYKLOPEDYCZNY KOTY - LAROUSSE